تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال – هوادهی گسترده

حوض هوادهی

فرآیند لجن فعال

فرآیند لجن فعال در سال 1914 در انگلستان ابداع شد . در این فرآیند توده ای فعال از میکروارگانیسم ها تولید می شود که قادر به تثبیت هوازی مواد زاید می باشد ، لذا آن را فرآیند لجن فعال می نامند . در این سیستم مواد زائد آلی وارد راکتور می شود که در آن یک محیط کشت هوازی باکتریایی در حالت معلق نگه داشته می شود . در این سیستم ها با استفاده از روش های مختلف ، عمل هوادهی انجام می شود . بعد از گذشت زمان معین مخلوط سلول های جدید و قدیمی به درون مخزن ته نشینی هدایت می شوند که در آنجا سلول ها از فاضلاب جدا می شوند . بخشی از میکروارانیسم ها به سیستم برگردانده می شوند تا غلظت دلخواه میکروارگانیسم در سیستم حفظ شود . روش لجن فعال بصورت یک فرآیند پیوسته با بازگشت مجدد لجن بیولوژیک شناخته می شود .

تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال – هوادهی گسترده

یکی از متداول ترین روش های تصفیه فاضلاب سیستم لجن فعال با هوادهی گسترده می باشد . فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده یک روش تصفیه بیولوژیکی فاضلاب می باشد که در آن از فعالیت میکروارگانیسم ها در افزایش سرعت تجزیه مواد آلی موجود در فاضلاب استفاده می شود . در حقیقت زمانی که فاضلاب ورودی در معر تماس با لجن فعال قرار می گیرد ، رشد و تکثیر میکروارگانیسم ها ، بر روی ذرات زائد فاضلاب آغاز می شود . با شروع رشد و تکثیر میکرورگانیسم ها مقادیر بیشتری از ضایعات فاضلاب حذف شده و به این ترتیب فاضلاب به طور نسبی تصفیه می گردد . برای اینکه سیستم به راندمان مناسبی برسد لازم است که نسبت مناسبی بین تعداد میکروارگانیسم و غذا و نیز غلطت کافی اکسیژن محلول در سیستم وجود داشته باشد .
پکیج های پیش ساخته لجن فعال با هوادهی گسترده حتی با بوجود آمدن سیستم هایی که قابلیت بهتری نسبت به لجن فعال دارند به دلیل سادگی عملکرد و هزینه های پایین هنوز مورد توجه صاحبان صنایع مختلف قرار دارند . روش تصفیه فاضلاب در این سیستم به این صورت می باشد که باکتری های هوازی در حضور اکسیژن که توسط دمنده های هوا که از نوع دیفیوزری و یا مکانیکی است تولید می گردد شروع به تجزیه مواد آلی موجود در فاضلاب می کنند و تشکیل فلوک ها را می دهند . این فلوک ها به دلیل سنگینی که دارند در حوض ته نشینی با گذشت زمان ته نشین می گردند و به این ترتیب مواد آلی موجود در فاضلاب که به صورت محلول بود تبدیل به لجن شده و از فاضلاب جدا خواهد شد .

هوادهی گسترده

هوادهی گسترده

اجزای سیستم تصفیه فاضلاب با لجن فعال

فرآیند لجن فعال متداول شامل مراحل زیر می باشد :
1- حوض هوادهی
2- حوض ته نشینی
3- هواده
4- خط جریان لجن برگشتی

 

مزایا و معایب تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال – هوادهی گسترده

مزایای فرآیند لجن فعال

1- بازده بالا در حذف مواد آلی قابل تجزیه بیولوژیک
2- راهبری ساده
3- طراحی آسان
4- عدم رشد و نمو حشرات مزاحم در صورت راهبری صحیح از سیستم تصفیه فاضلاب
5- حساسیت کمتر در مقابل تغییرات درجه حرارت در فصول تابستان و زمستان

معایب فرآیند لجن فعال

1- نیاز بیشتر به نیروی متخصص و پرسنل با مهارت جهت بهره برداری ، تعمیر و نگهداری سیستم
2- نیاز به تجهیزات برقی و مکانیکی نسبتا زیاد
3- بالا بودن هزینه راهبری و تعمیرات و نگهداری
4- مشکلات بهره برداری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *